Paint horse
Pinto je potomek španělských koní dovezených v šestnáctém století do Ameriky. Pinto se také nazývá Paint Horse (strakáč) nebo calio a je to typ koně určovaný pouze zbarvením. Je rozšířen po celém světě, ale pouze v Americe má status plemene.
TYPY
Americká asociace Pinto Horse vznikla v Ellingtonu ve státě Connenticut v roce 1956 a prosadila pinta jako plemeno v roce 1963. Existuje ještě Amerikan Paint Horse Association ve Fort Worth v Texasu. Pinto Association uznává čtyři typy strakáčů: 1. stock )dobytkářský kůň), 2. hunter, převážně plnokrevný, 3. pleasure (rekreační kůň) a 4. jezdecký. Podobě jsou klasifikovaní i stakatí poníci.
ZBARVENÍ
Američtí indiáni dávali pintovi přednost pro jeho neobvyklé zbarvení a také proto, že jeho strakatá srst byla přirozenou kamufláží. Proto byl také velmi oblíben mezi kovboji. Pinto má dva typy zbarvení, ovaro a tobiano. První je recesivní a je hojný v Jižní Americe, druhý, dominantní, převládá v Americe Severní. Základní barva ovara je tmavá a na ní vystupují nepravidelné velké bílé skvrny. Tobiano je naopak bílý, s rozměrnými svrnami jiné barvy.
V evropských zemích nejsou strakoši tak oblíbení jako v Americe. U nás je vídáme pouze u poníků, zejména shetlandů nebo u minikoní. Nestejná barva očí, u pintů běžná, je vzácností.
STAVBA TĚLA
Horní linie: Jedním z přitažlivých znaků pinta je líbivá a souladná linie.
Ocas: Řídký ohon je charakteristický pro pinta i appaloosu. Takového ohónu bylo dosaženo výběrem; měl tu přednost, že se nezaplétal do podrostu v neschůdné lesnaté krajině.
Nohy: Moderní pinto má velmi kvalitní nohy. Při chovu se pečlivě dbá především na dokonalost holení, spěnky a kopyta.
Hlava: Pěkná hlava má typ, který se často objevuje u nejlepších indiánských poníků.
OSTATNÍ
Americký pony
První Americký pony se narodil r. 1954 a byl výsledkem křížení mezi shetlandským hřebečkem a klisnou appaloosa. Nyní strohý standard žádá miniaturní koně se zbarvením appaloosa a stavbou charakteristickou pro quarter horse nebo araba. Výška se má pohybovat mezi 11,2 a 13,2 pěsti (113,7 a 134 cm).
Chod
Většina pintů dobytkářského typu je velmi vyhledávána pro svůj lehký, pro jezdce pohodlný mimochod, který dovede udržet i na velké vzdálenosti. V minulosti to byl nejdůležitější požadavek.
Ochranné zbarvení
Skvrny, pruhy, zebrování na nohách nebo nepravidelné plochy barvy svěrlé na tmavém podkladě či naopak, to je přírodní obranné zbarvení. Patrně i předkové koní měli, podobné zbarvení na ochranu proti nepřátelům, asi jako dnešní zebry. Předpokládá se, že i nejstarší předek koní, eocéní prakoník, měl přes 60 milióny let podobnou skvrnitou srst. Američtí Indiáni rychle ocenili výhody strakatých koní.
Kovboj
Kovboj si také potrpěl na ozdoby oděvu i vybavení, a proto měl v oblibě barvitého pinta, který mu umožnil vyvyšovat se nad kamarády se střízlivěji zbavenými koňmi.
Komentáře
Přehled komentářů
nechci nic rikat ale pinto neni paint horse.paint horse je v podstate quater horse (akorat strakatej),ale pinto(take vzniklo v USA)je uplne jine plemeno.podivej se do nejake novejsi encyklopedie , tam mas podrobne vysvetlene rozdili mezi pintem a paintem:).
pinto-painnt
(misa, 27. 9. 2011 17:03)